ul. Retoryka

Ulica Retoryka wytyczona została w latach 80. XIX wieku.[12] Dawniej wzdłuż ulicy płynęła rzeka Rudawa, która została zasypana.


nr 1 - > Kamienica pod Śpiewającą Żabą <

nr 3 - Kamienica o klasycystycznej formie. Powstała w 1891 roku. Zwieńczona została neorenesansowym frontonem z secesyjnymi detalami.[14] Kamienica jest wyjątkowo symetryczna. Autor nie umieścił na fasadzie żadnego motta, jedynie dabliczkę z datą i podpisem.

nr 7 - Pierwsza z Krakowskich kamienic T. Talowskiego - "Festina Lente" ("Śpiesz się powoli"). Powstała w 1887 roku. Na kamienicy znajduje się także napis "Ars longa vita brevis", co doskonale oddaje to, co myślimy patrząc na budynki zaprojektowane przez T. Talowskiego. Kamienica, pierwotnie dwupiętrowa, w 1928 roku została przebudowana. Dobudowano kolejne piętro, czym niestety zaburzono oryginalne proporcje fasady oraz zniszczono bardzo oryginalny portal. [4][8]

nr 9 - Zaprojektowana i wzniesiona w 1891 roku kamienica "Pod Osłem". Mieszkał w niej sam architekt. Parter, który zajmował Talowski ma ciekawy układ - składa się z szeregu pokoi, reprezentacyjnego hallu i altany, która pełniła funkcję oranżerii i ptaszarni. Na nadprożu znajduje się napis "Faber es suae quisque fortunae", czyli "Każdy jest kowalem swojego losu". [4]

nr 15 - Kamienica z mottem "Długo myśl, prędko czyń". I tu, mimo bardzo zwyczajnej, jak na T. Talowskiego, formy architekt próbuje zmusić przechodnia do chwili zastanowienia.